سفارش تبلیغ

پایه عکاسی مونوپاد
.

پیاده روی اربعین حسینی در چارچوب نظریه های جامعه شناسان و اندیشمندان غربی قابل فهم نیست. پیاده روی اربعین قطعاً کنشی از سنخ کنش های عقلانی معطوف به هدف نیست،  زیرا اساس کنش ابزاری سود دنیویی است. سود دنیوی فرد را بر می انگیزاند و تحریک می کند تا کنش از وی صادر گردد در حالی که در پیاده روی اربعین، کنش گران نه تنها به دنبال سود مادی نیستند بلکه تمام سرمایه مادی سالانه ی خود را در این همایش بزرگ هزینه می کنند. در این راهپیمایی عظیم احتمال خطر جانی برای زئران حسینی وجود دارد و لذا با عقلانیت ابزاری که به دنبال انتخاب بهترین وسیله برای دستیابی به هدف مادی است، نمی توان به تحلیل این واقعه عظیم پرداخت.

مدرنیته و نظام سرمایه داری غرب که با انکار ارزش های الهی  و با اعلام مرگ خدا، به بزرگی تمدن خود بالید و مرگ ارزش ها را جشن گرفت و حکم به خروج کنش عقلانی معطوف به ارزش از دایره ی تئوریک خود داد، حال باید این بار برای تحلیل کنش های انسانی از قبیل گردهمایی بزرگ اربعین، نظریه های موجود خود را جرح و تعدیل کند و براساس مفاهیم جهان اسلام به تحلیل این قبیل کنش ها بپردازد.

کنش های که در روز عاشورا در کربلا در اوج زیبایی رخ داد، کنش های معطوف به هدف و به دنبال سود دنیوی نبود، بلکه کنش های عقلانی معطوف به ارزش های الهی بود، براساس این منطق، کنش، نه به دلیلِ سودآوری دنیوی، بلکه براساس پیروی از حق، معنا دار خواهد بود و کنش هایی که در گردهمایی روز اربعین از کنشگران رخ می دهد را باید باز تولید کنش های روز عاشورا دانست و بر اساس همان منطق تفسیر نمود. پیاده روی و همایش عظیم اربعین تجلی ارزش های الهی در روی زمین است و باید بر خلاف گفته ی نیپه با رساترین فریاد اعلام کرد: «هنوز خدا زنده است.»

بر اساس چنین منطقی، می توان گفت پیاده روی اربعین نشانه ی شکل گیری تمدن و اقتدار جهانی نوینی براساس کنش عقلانی معطوف به ارزش است. اقتداری که آغازگاه آن را باید پیروزی انقلاب اسلامی در ایران دانست و امتداد آن را در اربعین حسینی.

اربعین حسینی تبلور یک همزیستی زیبا از نژادها و زبان ها و قومیت ها در یک سرزمین است که لازمه پدید آمدن یک تمدن جهانی است. ارزش های زیبایی که در صحنه ی نقاشی روز عاشورا ترسیم شد و زینب سلام علیها به تماشای آن نشست، بار دیگر در اربعین بازتولید خواهد شد تا این بار، غربِ تشنه ی معنویت به نظاره ی آن بنشید.


نوشته شده در  سه شنبه 94/9/10ساعت  11:53 عصر  توسط سعید مقدم 
  نظرات دیگران()

گاهی سازندگان یک فیلم را ملعون می دانند و گاهی آنها را مجاهدان در راه خدا. گاهی به پای سیاستمداران می پیچند و گاه به مدح آنان می پردازند، اطلاعیه می دهند و از کاندیداتوری فرد خاصی حمایت می کنند و ....

آیا هر فردی آزاد نیست که در این زمینه ها نظر بدهد؟ بله دقیقاً هر کسی آزادانه می تواند در زمینه های مختلف نظر بدهد . ولی وقتی این امر به مساله و مشکل اجتماعی تبدیل می شود که برخی افراد، گروه مرجع برای دیگران می شوند. در این صورت، گروهی که الگو برای دیگران می شود باید از شایستگی لازم در آن عرصه برای اظهار نظر برخوردار باشد.

متاسفانه در جامعه ما به دلیل عدم توازن و تعادل در جایگاه اجتماعی گروهها و افراد، گروههای مرجع نیز دچار تغییر شده اند و افرادی که شایستگی اظهار نظر در مسائل تخصصی ندارند، بر خود لازم می دانند در هر عرصه ای اظهار نظر نمایند

چنین جامعه ای به مرور به جامعه ای مداح محور تبدیل خواهد شد که کمتر زمینه ای پیدا خواهد شد که برخی از مداحان در آن اظهار نظر نکنند. این موضوع از زوایای مختلف قابل آسیب شناسی است.(ریشه ها و پیامدهای آن). اما موضوعی که اکنون به آن اشاره می کنم این است که دین ورزی و دین داری در چنین جامعه ای چگونه خواهد بود.

از آنجا که مداح با مدح اهل بیت (ع) در ارتباط است و این امر با عواطف و احساسات مردم در ارتباط است، اگر جامعه ای مداح محور بشود در این صورت جامعه و دین داری در آن نیز به سوی دین ورزی احساسی و عاطفی خواهد رفت و از عقلانیت و دین داری معرفتی فاصله خواهد گرفت. جامعه ی احساسی که عقلانیت و معرفت در آن در حاشیه قرار می گیرد، دچار آسیب های جدی خواهد شد که پرداختن به این مطلب خود مجال دیگری می طلبد.


نوشته شده در  پنج شنبه 94/5/8ساعت  10:32 عصر  توسط سعید مقدم 
  نظرات دیگران()

سردار سلیمانی را آمریکایی ها این گونه می شناسند؛ باهوش، جنگ افروز، هراس انگیز، به مثابه یک فرشته برای عراقی ها، قدرتمندترین بازیگر عرصه منطقه و خطرناک ترین مرد سال.

علت هراس آمریکایی ها از سردار سلیمانی چیست؟ سردار سلیمانی کسی است که نقشه آمریکا را در منطقه را تشخیص داده و با بازی مناسب، مانع از تکمیل شدن پازل آنها و تشکیل خاورمیانه ی آمریکایی شده است.

سردار سلیمانی را باید نماد انسان تربیت شده ی تمدن اسلامی دانست که غرب را در عرصه نظامی به چالش کشیده است. در تمام عرصه های علمی، سیاسی و اقتصادی در کنار تقویت ساختارها، به افرادی مانند سردار سلیمانی می خواهیم تا با هوشیاری و اخلاص و تخصص در راه تمدن سازی اسلامی گام بردارد.

 

 

 


نوشته شده در  پنج شنبه 94/5/8ساعت  12:46 عصر  توسط سعید مقدم 
  نظرات دیگران()

اخلاص یعنی هرکاری فقط برای خشنودی خدا انجام شود. چرا که خداوند بهترین شریک است اگر کوچکترین ناخالصی در کار مشاهده شود، آن را به شریک خود می بخشد. بهترین شریک کسی است که از سهم خود به نفع شریکش چشم پوشی کند

بچه ی کوچکی که خانه را فقط برای بدست آوردن دل مادر تمیز و جارو می کند. تشویق های پدر، برادر و خواهر برایش مهم نیست و تنها در انتظار تشویق مادر است. و این یعنی کار خالصانه برای مادر.

تفکر اولین گام برای دست یابی به اخلاص در عمل است. آیا اخلاص در عمل، در فضای مجازی نیز مهم است؟

دومین گام برای اخلاص ورزی، شناخت و آگاهی است؛ یعنی بدانیم چرا وارد فضای مجازی شده ایم و تکلیف مان در این عرصه مهم چیست.

یکی از آسیب های فضای مجازی تأثیر پذیری از دیگران است و این تأثیر پذیری، اخلاص در عمل را کمرنگ می کند.

گاهی فضای مجازی همرنگ شدن با جماعت را از ما طلب می کند، خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو. و این یعنی کم رنگ شدن رنگ خدایی در کار من.

حب و بغض های غیر الاهی نیز با اخلاص در فضای مجازی منافات دارد. یعنی معیار دوستی ها و دوست داشتن ها و دشمنی ها و دشمن داشتن ها در فضای مجازی معیاری به غیر از ارزش های الاهی باشد.

سانسور کردن حقیقت و یا نگفتن تمام حقیقت نیز با اخلاص در عمل منافات دارد. انعکاس دادن بخشی از حقیقت که با خواسته های درونی من مطابق است.

انتظار تشویق داشتن از دیگران نیز با اخلاص در عمل منافات دارد. با کاری که انجام می دهم انتظار تأیید و تشویق دیگران را داشته باشم.


نوشته شده در  یکشنبه 93/12/24ساعت  11:59 صبح  توسط سعید مقدم 
  نظرات دیگران()

محجوب نماینده مجلس از 17 برابر شدن حاشیه نشینی در سی سال اخیر در ایران خبر داد. حاشیه نشینی پدیده شومی است که تاثیر مستقیم بر گسترش سایر ناهنجاری و کجروی ها در جامعه دارد. چه عواملی موجب گسترش این پدیده اجتماعی شده اند؟ گسترش ناهنجارهایی مانند سرقت، بی بند و باری اخلاقی، خشونت، طلاق و ... از پیامدهای این پدیده اجتماعی است که هزینه های فراوانی برای دولت و افراد جامعه تحمیل خواهد کرد. آیا گسترش حاشیه نشینی با ارزشهایی دینی ما ناسازگاری ندارد؟!!!!!

این کلام را از زبان صدای عدالت انسانی حضرت علی (ع) بشنویم: هیچ بینوایی گرسنه نشد، مگر آنکه از حق او ثروتمندی به نوایی رسید. هیچ نعمت فراوانی را ندیدم مگر آنکه در یک طرفش حق بر باد رفته ای خود نمایی می کرد.

مقام معظم رهبری هم می فرمایند مظهر اصلى و مصداق عمده‌ کلام حضرت همین است که کارگزاران و مسؤولان حکومت، با استفاده از نفوذ و قدرت، راحت بتوانند از امکانات عمومى استفاده کنند؛ بانکها راحت وام بدهند؛ مراکز گوناگون، امکان استفاده از زمین، آب، هوا، تجارت و وارد کردن و صادر کردن را در اختیار آنها بگذارند؛ ناگهان ببینید کسانى که دستشان از مال دنیا تا اندکى پیش خالى بود، ثروتهاى گزاف پیدا کرده‌اند؛ ظاهر کار هم قانونى است.


نوشته شده در  یکشنبه 93/12/17ساعت  4:42 عصر  توسط سعید مقدم 
  نظرات دیگران()


لیست کل یادداشت های این وبلاگ
و هنوز خدا زنده است (تحلیلی جامعه شناختی از پیاده روی اربعین)
جامعه مداح محور و دین داری احساسی
سرداری ایرانی با القابی آمریکایی
اخلاص در فضای مجازی
حق بر باده رفته ی بینوایان
[عناوین آرشیوشده]